Senin Çocuğun Var Mı?

Bir gün küçük bir çocuk fırından çıkan bir kadına “Senin çocuğun var mı?” diye sorar. Kadın şaşkınlıkla “Evet. Neden soruyorsun?” der ve acaba bu çocuk dilenecek mi diye düşünür. O sırada çocuk arkasında sakladığı gülü çıkarıp kadına uzatır ve “Bu senin için!” der. Kadın şaşkınlıkla, “Benim için mi?” diye sorar. “Teşekkür ederim ama neden bana bu gülü hediye ettiğini anlayamadım!” der.

Çocuk biraz mahcup bir şekilde gülümseyerek: “Çünkü sen bir annesin ve benim büyükannem, “Her gün anneler günüdür, her gün kutlanması gerekir der,” diye cevap verir. Kadın bu cevaba çok mutlu olur ve “Çok güzel dedin ama neden çiçeği annene vermiyorsun?”

“Ona da verdim, her gün mezarına gidip çiçek bırakırım çünkü annem ben doğarken ölmüş.”

“Ah! Bu…” Kadın bu cevap karşısında söyleyecek bir söz bulamaz.

“Ne söyleyeceğini biliyorum,” diye sözünü keser hemen çocuk. “Annem yine de benimle. O özellikle çiçekleri çok sever. Bu yüzden …”

“Bu yüzden…?” Kadının kafası karışır.

“İşte bu yüzden… Hoşça kal” der çocuk ve koşarak uzaklaşır.

Kadın ona bakakalır, hem şaşırır hem de sevinir.

“Zavallı küçük adam!” diye mırıldanır.

Çok geçmeden, çocuğun eczaneden çıkan yaşlı bir kadının önünde durduğunu ve yine arkasında bir buket gizlediğini görür. Çocuk kadına, “Senin çocuğun var mı?” diye soracak ve evet derse ona bir çiçek verecekti.

“Senin çocuğun var mı?”

Aslında acelesi olan kadın, bu sabah çocuğa vakit ayırdı. Hayat, onu sürekli gereksiz bir telaş içinde geçirmek için çok güzel ve çok kısa… Ayrıca bugün onun için Anneler Günü gibi değil miydi?

Çiçek perisi yanındaki yardımcıya “Çocuk geliyor! Çabuk!” diye seslenir ve vitrindeki vazodan artık pek taze olmayan bir buket papatya alıp bahçe duvarının üzerine koyar. Çocuğun bir gülümsemeyle geldiğini ve o çiçeklere sevindiğini görür.

“İyi günler ufaklık! Yarın görüşürüz…” diye mırıldanır.

Yazar: Elke Bräunling

Almancadan Türkçeye Çeviren: Arzu Emlek

Düzeltmen:

Kaynak Metin: (Çevrimiçi)

https://www.elkeskindergeschichten.de/2016/05/04/bist-du-eine-mutter/ , 01.02.2023

Bu yazıyı paylaşın
error: İçerik koruma altındadır!!
Scroll to Top