Baba ve Çocuk Konulu Filmler

Baba ve Çocuk Konulu Filmler

Nüseybe Hilal Zorlu

Babaların özellikle ailesine ve çevresine karşı sergiledikleri davranışlar, erkek çocukların ilerideki karakterinin belirleyicisidir. Erkek çocukları için baba bir rol model niteliğindedir. Kız çocukları açısından değerlendirmek gerekirse, kız çocukları babalarının ve akabinde abilerinin davranışları üzerinden erkek dünyasını tanımlar ve yine onların davranışları üzerinden karşılarındaki erkeğin davranışlarının kendilerince doğruluğunu bu çerçevede belirler. Bir babanın çocuğuna duyduğu saygı ve ona verdiği sevgi çok önemlidir çünkü bir çocuğun dünyası bu unsurlara göre şekillenir.

Aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz film derlemesinde baba ve çocuk konulu filmleri siz değerli okurlarımız için derledik. Filmler aracılığıyla baba ve çocuk ilişkisini yerli ve yabancı açıdan incelemeniz ve farklı topluluklar ile karşılaştırma yapmanız amaçlanmıştır. İlk olarak yerel örnekleri sizler için sıraladık.

İyi seyirler dileriz…

Gelinlik kızlar (1972)

Gelinlik kizlar (1972) - IMDb

Hapse düşen annelerinden sonra babaları ile kalan üç kız kardeşin, babalarının evlenmemesi için akla gelmeyecek şeyleri yapmalarını konu alan “Gelinlik Kızlar”, aynı zamanda dönemin aile yapısını da seyircilerine sunmaktadır.

Aile Şerefi (1976)

Aile Serefi (1976) - IMDb

Rıza, at arabasıyla su taşıyarak evini geçindiren bir babadır. Damadı Zihni işportacı, oğullarından Hasan Tıp Fakültesi’nde öğrenci, Selim bir fabrikada, kızı Zeynep ise bir konfeksiyon atölyesinde işçidir. Ortaokulda okuyan en küçük oğlu Murat’a araba çarpması ile bütün aile perişan olur. Çarpan kişi Zeynep’e aşık olup ailenin kızına bela olur.

Yalancı Yalancı (1997)

Liar Liar (1997) - IMDb

Filmde sürekli yalan söyleyen bir avukatı oynayan Jim Carrey, oğlunun doğum gününe de yine çeşitli yalanlarla gitmektedir. Doğum gününde ise oğlu Max ’in dileği onu zor duruma sokmaktadır çünkü Max babasından ona bir gün boyunca yalan söylememesini istemiştir.

Süper Baba (1999)

Big Daddy (1999) - IMDb

Sony Koufax sıradan bir hayat yaşayan ve çalışmaya çok da meraklı olmayan bir adamdır. Bir gün kapısını açtığında kapısında minik bir sürprizle karşılaşan adamın hayatı gördükleri ile değişecektir.

Azap Yolu (2002)

Road to Perdition (2002) - IMDb

“Azap Yolu”, Amerika’da tetikçilik ile geçimini idame ettiren Michael Sullivan’ın oğlu Rooney ile yaşadığı trajik olayları konu almaktadır.

Babam ve Oğlum (2005)

My Father and My Son (2005) - IMDb

Ege’deki bir çiftlikten gazetecilik okumak için ayrılan Sadık’ın yıllar sonra oğlu ile çiftliğe dönüşünü konu alan “Babam ve Oğlum”, arka planda aynı zamanda 12 Eylül Darbesi’ni anlatmaktadır.

Beş Vakit (2006)

Bes Vakit (2006) - IMDb

“Beş Vakit”, Babası ile olumsuz yönde bağ kuran Ömer’in ve köy öğretmenine âşık olan en yakın arkadaşı Yakup ve annesinin istediklerini yerine getirmek için çabalayan Yıldız’ın hikayesini konu almaktadır.

Umudunu Kaybetme (2007)

The Pursuit of Happyness (2006) - IMDb

Oğlu için her şeye rağmen mücadele veren bir babayı konu alan “Umudunu Kaybetme” Film’inde, Will Smith ve oğlu Jaden Smith kameralar karşısına geçmiştir.

Hayat Var (2008)

Hayat Var (2008) - IMDb

“Hayat Var”, Ergenlik döneminde genç bir kızın ailesini ayakta tutabilmek için yaşadığı zorlukları konu almaktadır. Elif 14 yaşında bir genç kız olarak teknesi ile balıkçılık yapmaktadır.

Hayat Ağacı (2011)

The Tree of Life (2011) - IMDb

1950’li yıllarda çalkantılı bir baba-oğul ilişkisini konu alan “Hayat Ağacı”nda, Brad Pitt ile Sean Penn kameralar karşısına geçmiştir.

Uzun Hikâye (2012)

A Long Story (2012) - IMDb

Mustafa Kutlu’nun kaleme aldığı “Uzun Hikâye”den beyaz perdeye aktarılan roman, 1940’lı yıllarda Bulgaristan’dan İstanbul’a göç eden bir ailenin hikâyesini konu almaktadır.

Ayla (2017)

Ayla: The Daughter of War (2017) - IMDb

Kore Savaşı’nda yaşanan gerçek bir dramı konu alan “Ayla”, Ast Subay Süleyman’ın savaş esnasında küçük bir kız çocuğunu bulması ve kızı büyütmesini anlatmaktadır.

Ahlat Ağacı (2018)

Ahlat Ağacı (film) - Vikipedi

Üniversiteyi yeni bitirmiş ve gelecek vadeden Sinan isimli gencin doğduğu kasabaya dönüşünü ve yazdığı kitabı bastırmak için verdiği uğraşı konu alan “Ahlat Ağacı”, aynı zamanda Sinan’ın babasının borçlarıyla mücadele etmeye çalışmasını da anlatmaktadır.

Bizi Hatırla (2018)

Remember Us (2018) - IMDb

Çağan Irmak’ın yönetmenliğini üstelendiği “Bizi Hatırla”, istediği mevkiye ulaşmak için bin bir çaba sarf eden Kaan’ın geçen sürede babası Eşref’i ihmal edişini konu almaktadır.

17- Aslan Kral (2019)

The Lion King (2019) - IMDb

Afrika savanlarında yaşayan Aslan Kral olan Mufasa’nın onu örnek alan Simba adında bir yavrusu olur. Simba, soylu kaderinin peşinden gitmeyi seçer fakat kraliyetteki herkes bu durumu çok da sıcak karşılamaz.

Kaynakça

https://www.sinefil.com/konu/kiz-babasi Son erişim tarihi 13.08.2023

https://onedio.com/haber/baba-ve-ogul-iliskisini-konu-edinen-birbirinden- etkileyici-duygusal-filmler-1147615 Son erişim tarihi 13.08.2023

https://www.imdb.com/ Son erişim tarihi 13.08.2023

Bu yazıyı paylaşın
error: İçerik koruma altındadır!!
Scroll to Top