Anne ve Çocuk İlişkisini Konu Alan Film ve Belgeseller

Nüseybe Hilal Zorlu

“Anne ve Çocuk İlişkisi” konulu bu sayımız için hazırlamış olduğumuz bu çalışmada amacımız, her anne ve çocuk arasında değişkenlik gösterebilecek ilişkileri görsel açıdan siz değerli okurlarımıza sunmaktır. En kuvvetli bağ anne ve çocuk arasında kurulan bağdır. Fakat bu bağ bazen tahminimizin ötesinde hem çocuk için hem de anne için acı verici olabilir.

Bazen aile içerisinde, bazen de tek başına mücadele edip çocuğuna aile olan bir annenin rolü ve bunun çocuğun yetişkinlik döneminde yer alan yansımasını konu alan filmleri sizler için derledik. Filmleri derlerken dikkatimizi çeken bir unsur, anne-baba sevgisi görmeyen çocukların kimlik oluştururken zorlandıkları ve devamlı bir kimlik arayışında olduklarıdır. Özellikle de anne-kız ilişkisinde bu gözlemden hareketle konuşacak olursak kız çocuklarının annenin zıttı bir profili olumlamasına rağmen büyüdükçe annesi gibi davrandığı gerçeğinden söz edebiliriz. Çocukların en başta aileleri tarafından sevgi görmelerinin istek değil bir ihtiyaç olduğunu hatırlatmak isteriz.

İyi seyirler dileriz.

Uçurtmanın Uçmasına İzin Ver (1989)

Don't Let Them Shoot the Kite (1989) - IMDb

Annesinin gözaltı süresi boyunca cezaevinde onunla kalmak zorunda olan beş yaşındaki Barış’ın, İnci ile tanışmasını anlatan film, aynı zamanda Barış’ın uçurtmasının bir gün uçacağına dair inancını da konu almaktadır

Denizkızları (1990)

Mermaids (1990) - IMDb

“Denizkızları”; 1963 yılında, bir annenin iki kızını da alıp Massachusetts’teki küçük bir kasabaya taşındıktan sonra yaşadığı bir dizi olayın aile yapılarına yansımasını konu almaktadır.

Kızım Olmadan Asla (1991)

Amerikalı Betty ve Mudi, kızları Mehtap ile Amerika’da yaşamaktadır. Mudi, eşi Betty’yi iki haftalık İran tatili için zar zor ikna eder. Betty başına geleceklerden habersiz bir şekilde alışkın olmadığı muameleler gördüğü bir ortamda onu bekleyen zorluklara karşı kızı için mücadele etmektedir.

Lorenzo’nun Yağı (1992)

metin, insan yüzü, gülümsemek, gülüş, poster içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Augosto ve Michaela çifti beş yaşındaki çocuklarının ender görülen hastalığı için mücadele eder. Tıp bilgisi hiç olmayan çift, bütün zamanını çocuklarının kanındaki zararlı yağ asitlerine karşı bir tedavi bulmaya harcar.

Amelié- Masalsı bir Dünya Yaratmak (2001)

Babası askeriyede doktor ve annesi öğretmen olan Amelié, aile sevgisi görmeyen çocukların yaşadığı kimlik arayışının çeşitli göstergelerle ekranlara yansımasıdır. Çocukluğu boyunca yaşadığı travmalar yetişkin hayatında da Amelié’yi yalnız bırakmaz.

Güle Güle Lenin! (2003)

Genç bir adamın, annesinin uzun süre koma da kaldıktan sonra yaşayacağı ölümcül şokunu ondan saklama mücadelesini konu alan “Güle Güle Lenin”, alışıla gelmişliğin aksine bir gencin ebeveyn rolünü üstlendiğini izleyicilerine sunmaktadır.

Ben Sana Söylemiştim (2007)

Olumsuz ilişkiler yaşayan Milly, annesinin olaylara müdahale etmesini ve kızından gizli ona eş bulmaya çalışmasını konu alan “Ben Sana Söylemiştim” aynı zamanda bir annenin kızının ona benzememesi için elinden gelen her şeyi yapmasını da anlatmaktadır.

Gizli Dünya (2015)

Room (2015) - IMDb

Ma, Nick tarafından kaçırılıp bir odaya kapatılır ve iki yıl sonra oğlu Jack dünyaya gelir. Ma bir anne olarak oğluna bu odada yeni bir dünya kurar. Ma bu süreçte bir yandan özgürlüğü için kaçış planları kurar.

Küçük Kadınlar (2019)

Savaş’a giden bir baba arkasında karısı ve dört kızını bırakır. Bu “Küçük Kadınlar” reşit olmaları ile farklı rollere bürünürler. Aralarından en dikkat çeken Joe’dur, o hem anne hem baba hem de aydın bir insanı temsil eder.

Annem (2019)

Nazlı, özverili annesinden utanarak büyüdüğü köyünden ayrılır, fakat yıllar sonrasında yaşadığı zorluklardan kaçmak için tekrar annesinin yanına büyüdüğü köye döner.

Enola Holmes (2020-2022)

Hepimizin okuduğu/izlediği Sherlock Holmes serisinden ayrı, Holmes ’in kız kardeşinin hayatını anlatan iki film de Enola’nın büyümesi ve annesini ararken dönemin İngiltere’sinde kadınların yaşadığı zorlukları konu edinmiştir.

Evet Günü (2021)

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Çocuklarına ve iş arkadaşlarına devamlı “Hayır.” deme ihtiyacı duyan Allison ve Carlos çifti çocuklarına “Evet Günü” vermeye karar verir. Aile ile izlenebilecek komedi türünde bir filmdir.

Ginny & Georgia (2021)

metin içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Çocukluk ve ergenlik dönemi zorlu geçen Georgia’nın, kızı Ginny ve oğlu için verdiği mücadeleyi konu alan film, annesinin davranışlarını tasvip etmeyen Ginny’nin büyüdükçe annesini anlamaya başlamasını da konu almaktadır.

Kaynakça:

https://www.imdb.com/?ref_=nv_home son erişim tarihi: 25/03/2023

https://www.hurriyet.com.tr/aile/mutlaka-izlemeniz-gereken-10-anne-cocuk-filmi-422043

son erişim tarihi: 25/03/2023

www.netflix.com son erişim tarihi: 25/03/2023

Bu yazıyı paylaşın
error: İçerik koruma altındadır!!
Scroll to Top