Çocuk ve Yolculuk Konulu Filmler

Nüseybe Hilal Zorlu

Çocukluk dediğimiz serüven, aslında anne karnına düşmekle başlar. “Çocuk” ve “yolculuk” kelimesini bir bütün içerisinde değerlendirmeliyiz. Salt çocuk veya çocukluk özelinde değil hayat başlı başına bir yolculuktur. Onuncu sayımızda siz değerli okurlarımız için “çocuk ve yolculuk” konulu filmleri derledik.

“Çocuk ve yolculuk” konulu filmleri incelediğimizde özellikle tren, uçak ve gemi yolculukları temel konular veya araçlar olarak görülebilir. Sıralanan örneklerin yanı sıra ruhanî, içsel ve dinsel açıdan yolculuğu da gözlemlemek mümkündür.

İyi seyirler dileriz!

Afrika’nın Hiçbir Yerinde (2001)

Nowhere in Africa (2001)

Dünya Savaşı’na kısa bir süre kala, Yahudi bir ailenin Kenya’ya göç etmek zorunda kalmasını ve gözlerden uzak bir çiftliğe yerleşmesini konu alan film, aynı zamanda dönemin tarihsel ve siyasî olaylarını da yansıtmaktadır.

The Way (2010)

The Way (2010) - IMDb

Tom karakterini canlandıran ve Jean Pied de Port’a gelen Amerikalı doktor, oğlunun geziyi bitirme arzusunu gerçekleştirmek için tarihî bir yolculuğa çıkmaya karar verir.

Bab’aziz (2015)

Bab'Aziz: The Prince That Contemplated His Soul (2005) - IMDb

Derviş olmak için tahtından feragat eden Baba Aziz’in torunu ile çıktıkları uzun çöl yolculuğunda ilginç insanlarla karşılaşmasını konu alan film aynı zamanda ruhanî yolculuklara atıfta bulunmaktadır.

Özgürlük Yolu (2007)

Into the Wild (Short 2016) - IMDb

Metropolden vahşi hayata ve temizliğe dönüş yapan Christopher aynı zamanda önemli bir üniversiteden dereceyle mezun olmuş bir atlettir. Radikal kararı alan Christopher’ın yeni yaşamında onu yeni bir serüven beklemektedir.

Pi’nin Yaşamı (2012)

Life of Pi (2012) - IMDb

Piscine Molitor Patel yani Pi’nin yanında Richard Parker adında bir Bengal kaplanıyla Pasifik Okyanusu’nda bir salda verdiği yaşam mücadelesini konu alan film, aynı zamanda Pi’nin çıktığı dinî yolculukta aktarılmaktadır.

Yıldızlarası (2014)

Interstellar (2014)

İnsan ırkı yok olma tehlikesiyle yüz yüzeyken yeni keşfedilmiş bir solucan deliği, tüm insanlık için umut olur. Murphy kanununa da atıfta bulunan film bir baba ve kızının ayrı evrenlerde birbirlerine ulaşmak için verdikleri mücadeleyi konu edinmektedir.

Hayatımın Yolculuğu (2015)

A Walk in the Woods (2015) - IMDb

Bill Bryson, İngiltere’de iki yıl geçirdikten sonra eski arkadaşlarından biriyle irtibata geçip aylarca sürecek bir yolculuğa çıkmayı hedeflemektedir. Bu yolculukta ona yıllardır görüşmediği arkadaşı olan Stephen eşlik edecektir.

Lion (2016)

Lion (2016) - IMDb

5 yaşındaki Hintli bir çocuk ağabeyinin geri dönmesini beklerken bir tren vagonunda uyuyakalır, trenin hareket etmesiyle küçük çocuk uyandığında kendini evinden kilometrelerce uzakta bulmasını ve yıllar sonra ailesini bulmak için verdiği yolculuğu konu almaktadır.

Yüzücüler (2022)

The Swimmers (2022) - IMDb

Suriyeli iki kardeş yüzücünün 2015 yılında Suriye’den Almanya’ya göç etme süreçleri üzerinden hem göç yolculuğunun zorluklarını hem de göçün kişinin anlam dünyasını nasıl etkileyebileceğini ele almaktadır.

Kaynakça: www.imdb.com son erişim tarihi 07.11.2023

www.neflix.com son erişim tarihi 08.11.2023

Bu yazıyı paylaşın
error: İçerik koruma altındadır!!
Scroll to Top